Toitumisspetsialist annab nõu 18 Nov

Dr. Kristel Ehala-Aleksejev

Dr. Kristel Ehala-Aleksejev

Kas ratastoolis inimene saab ka sportida ja dieeti pidada? Mida peab kaalu jälgimisel arvestama imetav ema? Küsimustele vastab dr Kristel Ehala-Aleksejev.

Minu mure on järgmine. Nimelt olen ma 28 a naisterahvas, kes on 7 aastat juba ratastoolis olnud. Enne seda olin ma oma kehaga rahul ja tahaks ka praegu seda öelda, aga paraku ei saa. Olen otsinud abi, et mind aidataks, aga alati tuuakse välja see, et mul on lihastehaigus ja dieedid ja tugev trenn ei tee head. Aga ma nii tunnen teisiti, sest kunagi, kui mul eratreener oli ja ka toitumine oli range režiimiga, siis ma tundsin ennas hästi, seega arvan, et see teeb mulle pigem head  kui halba. Kui ma olen kergem, on mul ennast lihtsam liigutada jne. Enda dieedid pole vilja kandnud, mis on nii imelik, sest tegin terve aasta väga ranget dieeti ja see ei aidanud nii nagu ma lootsin. Probleemseks kohaks on puusad, mis arvatavasti tuleb pidevast istumisest. Mis teie arvate, kas mul on üldse võimalus ennast vormi saada? Nagu näha, ma pole ikka veel alla andnud, küsides erinevatelt spetsialistidelt.  Loodan lihtsalt, et lõpuks tuleks kusagilt positiivne vastus, mida teha?

Kuigi minu kogemused ratastoolis olevate inimestega on vähesed, julgen öelda, et toitumisele tähelepanu pööramine aitab neilgi end paremini vormis hoida. Oluline on siinkohal siiski ka võimalustele vastav füüsiline aktiivsus. Usun, et vastava koolituse saanud erialaspetsialistid (füsioterapeudid, treenerid, jt) on võimelised teile koostama harjutusteprogrammi/treeningkava. Mis puutub toitumissoovitustesse, siis arvan, et teie puhul oleks parim variant pöörduda konkreetselt nõustamisele, sest menüü koostamisel tuleb arvestada nii teie diagnoosi kui saadava raviga. Kirja teel kogu vajaminevat informatsiooni aga kätte ei saa. Ma ei tea küll, milliseid dieete pidanud olete, kuid liigranged dieedid võivad organismi ilma jätta vajalikest toitainetest, kahjustades seeläbi tervist. Teie puhul oleks aga esmane organismi igakülgselt toetada.

Olen imetav ema ja ma usun et mulle pakutav kalori hulk ca 1400 kcal on päevas liiga vähe või ei ole?

Teadmate teie vanust, pikkust, kaalu ja füüsilist aktiivsust ei saa täpse kaloraaži kohta mingeid arvutusi teha, kuid imetava ema jaoks  on 1400 kcal kindlasti vähe. Sellise kaloraažiga jätate te ilmselt nii enda kui seeläbi ka lapse ilma vajalikest toitainetest. Optimaalse kaloraaži leidmiseks soovitan kasutada Harris-Benedicti valemit (vt. http://www.toitumine.ee/energia-ja-toitainete-vajadused/).  Rinnaga toitvate emade energiavajadus on suurem kui teistel naistel samade parameetrite juures (kaal, pikkus, jm), kuid kindlasti ei peaks antud lisaenergia tulema maiustuste ja magusate jookide arvelt  (see on siiski küllalt sage). Samas soovitan pöörata tähelepanu sellele, et toit oleks võimalikult vedelikurikas.

Dr. Ehala-Aleksejevi tasulisele personaalsele nõustamisele on võimalik registreerida:

Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliiniku Tallinna Filiaal
Gonsiori 3, II korrus
Tel: 731 9001
E-mail: toitumine@kliinikum.ee

Eesti Diabeedikeskus
Sütiste tee 17, 13419 Tallinn
Tel: 6544 684
Kodulehekülg: www.kergemaks.ee

Kuidas küsida spetsialisti käest abi?

Postita küsimus meiliaadressil abi@kaaluabi.ee. Kirjelda nii täpselt kui võimalik oma muret, lisa igaks juhuks juurde ka oma telefoninumber ja see, kas soovid küsimuse esitajana Kaaluabis jääda nimetuks või võib küsimuse avaldada oma nime (kasutajanime) all.

loe ja kommenteeri