Loe ja kasuta: Heidi testis pulsikella (1) 16 Jul

HEIDI HELGEM ELU: Küllap on paljud sportlikud Kaaluabi liikmed mõelnud selle peale, kas ja miks soetada endale pulsikell. Mina ostsin endale pulsikella umbes neli kuud tagasi, et saada informatsiooni oma koormuse ning individuaalse kalorikulu kohta. Et omada paremat pilti pulsikellaga treenimisest, panin kokku kõik sellega seotud eelised ja puudused, mida mina olen siiamaani täheldanud. Kui Sul on midagi lisada, siis anna selllest kommentaarides kindlasti teada!

PLUSSID:

1. Sa oled oma koormusest teadlik

Pulsikella abil oled alati kursis oma treeningu intesiivsusega. Kui Sa ületad endale eesmärgiks seatud pulsitsooni, annab kell sellest Sulle kohe piiksudes teada. Nii ei teki ohtu, et treenid üle, mis on algajate spordiharrastajate üks suurimaid vigu. Lisaks õigele pulsitsoonile näed oma trenniga põletatud kaloreid. See võimaldab Sul vältida trennijärgset ülesöömist, kui Sinu eesmärgiks on kaotada kaalu.

2. Sa saad oma tulemusi võrrelda

Kui Sinu pulss on sama vastupidavustreeningu puhul järjest madalam, on see märk Sinu treenituse paranemisest. Ilma pulsikellata on seda minu arvates päris keeruline hinnata. Lisaks sellele on võimalik teada saada, kui intensiivne üks või teine trenn oli. Oma treeningute analüüsimine ei ole kunagi olnud nii lihtne!

3. Sa pingutad rohkem

Nähes edusamme oled Sa kindlasti motiveeritum ja Sa ei anna nii lihtsalt alla, kui treening raskeks muutub. Näiteks seadsin mina endale eesmärgiks ikka rohkem ja rohkem kaloreid põletada. Kui nägin, et 45 minutit rühmatrenni ei põleta piisavalt kaloreid, tegin jõusaalis hiljem lisatrenni. Ilma pulsikellata oleksin ma rahumeeli koju läinud!

MIINUSED:

1.Sa ei treeni mitte enesetunde, vaid pulsikella järgi.

Pulsikellaga treenides tekib oht, et jälgitakse pingsalt pulssi ning unustatakse ära see imeline tunne, mis ennast liigutades tekib. Ka mina vahtisin jooksutreeningutega alustades kogu aeg oma kella ning üritasin jääda õigesse pulsivahemikku. Nüüd (neli kuud hiljem) oskan enda tunnet paremini hinnata ja olen aru saanud, et trenni tuleb igal juhul nautida. Vastasel juhul võib trennitegemine üldse vastumeelseks muutuda.

2. Sa treenid „ilusate“ numbrite nimel.

Jah, Sa näed oma edusamme ning Sa pingutad rohkem, kuid need numbrid ei anna just alati adekvaatset infot. Kui võrrelda näiteks jooksmise ja pilatese kalorikulu, on ju selge, et jooksmine põletab kordades rohkem kaloreid. Pilates on Sinu kehale ja tervisele aga teistmoodi kasulik. Soovitan pulsikella kasutada seetõttu ainult vastupidavustrenni puhul, sest muidu võivad need „tillukesed numbrid“ Sinu motivatsiooni röövida.

3. Sa võrdled oma tulemusi.

Ka sama treeningu puhul ei ole tulemuste võrdlemine alati otstarbekas. Kui ükskord jooksid 45 minutit ning põletasid 400 kalorit, miks siis järgmisel korral põletasid sama ringi tehes „ainult“ 350 kalorit? Või miks olid 30 km rattaga sõites palju aeglasem kui mõnel eelmisel treeningul? Pulsikell ei mõõda Sinu enesetunnet ega arvesta teiste faktoritega (nt ilmastikuolud), mis võivad tulemusi mõjutada.

Kokkuvõttes võib öelda, et pulsikell on igati väärt abiline neile, kes soovivad parandada enda vastupidavust ning suurendada järk-järgult oma koormust. Samas ei tohiks see Sinu treeninguid domineerida, sest vastasel juhul võib sportimine Sinu jaoks tüütuks kohustuseks muutuda. Kuula alati eelkõige oma keha, mitte pulsikella signaale!

Heidi kirjutab Kaaluabis tervislikust toitumisest ja sportlikust eluviisist. Kui soovid tema kohta rohkem teada, külasta tema blogi aadressil http://heidi.tarkpea.ee.

loe ja kommenteeri