Nipid tervislikuks uueks aastaks (2) 08 Jaan

Kaaluabi.ee otsustas kokku panna 10 soovitust, mis aitavad Sul 2014. aastal elada tervislikumalt, kergemalt ja rõõmsamalt.

 

1.      Vähenda süsivesikute tarbimist – süsivesikud on kasulikud ja vajalikud, kuid eelistama peaks aeglaseid süsivesikuid. Jäta oma toidust välja maiustused, koogid, magusad joogid, valgest jahust tooted, valge riis, suhkur ning alkohol. Eelista täisteratooteid, tumedat riisi ning täisterajahust valmistatud tooteid.  Suhkur ja tärklis tekitavad suurema söögiisu ning seetõttu on suurem risk ka tarbida rohkem kaloreid, kui keha vajab.

2.      Söö korralikku toitu – eelista algainetest toidu valmistamist. Need on toitained, mida inimesed on kasutanud tuhandeid aastaid ehk puhas liha, kala, köögiviljad, piimatooted, puuviljad, muna, pähklid jpt. Vali poest tooraine, mida ei ole maitsestatud, lisatud säilitusaineid ega muid lisandeid. Maitsesta ka liha, kala ja piimatooted ise, eelistades soola, pipart ja maitseaineid. Maitseainete puhul eelista ka värskeid või kõige parem, kasvata neid aknalaual ise.

3.      Söö regulaarselt – kaalulanguse ning hea tervise puhul on oluline regulaarsus. Alusta päeva alati hommikusöögiga, ära jäta vahele ka lõunat ega õhtusööki. Nende vahel on soovitav võtta ka vahepala, et veresuhkru tase ei läheks liiga madalaks ning sul ei tekiks järgmise söögikorra ajal kiusatust süüa rohkem, kui keha vajab. Järgi süües taldrikureeglit ehk soovitavalt pool taldrikut peaks olema täidetud köögiviljadega. Ära unusta jälgimast ka portsjoni suurust.

4.      Liigu regulaarselt – inimesed ei ole loodud istuva eluviisi jaoks. Oluline ei ole igapäevane treening, vaid igapäevane liikumine. Suurenda päevast liikumist, olles aktiivne vähemalt kaks tundi päevas. Olgu selleks siis jalutamine, aiatöö, kodutööd, lastega mängimine või püstijalu tegevuste suurendamine. Loomulikult on ka treening kasulik. Kui sinu päevadesse ei mahu kolme tunnist treeningut nädalas, siis tee pigem lühikesi treeninguid. Näiteks üle päeva 10 minutit korraga kodune jõutreening aitab hoida lihased trimmis.

5.      Väldi stressi – stress suurendab enamikul inimestel söögiisu ning põhjustab kaalutõusu. Lisaks mõjutab stress ka tervist. Vaata üle oma elukorraldus ning tee muudatused, mis aitavad vähendada stressi taset. Kui suuri muutusi ei ole võimalik kohe läbi viia, siis ka suhtumise muutmine aitab stressi vähendada. Proovi võtta probleeme kergemalt ning mitte muretseda asjade pärast, mida sa ise muuta ei saa.

6.      Maga korralikult – tervise ja tervisliku kehakaalu jaoks vajame piisavalt ja korralikku und. Kui ärkad ise rahulikult enne äratuskella, oled välja puhanud. Une ja uinumise rutiin aitab saavutada rahuliku une. Mine õhtuti varem magama, et keha jõuaks välja puhata. Piisav uni aitab vähendada stressihormooni taset ning seeläbi säilitada tervislikku kehakaalu.

7.      Sea endale reaalsed eesmärgid – kui soovid kaalust alla võtta, siis ei tasu asuda kohe 30 ülekilo kallale. Sea esmalt eesmärgiks näiteks viis kilo alla võtta. See saavutatud, sea juba järgmine eesmärk. Kasulik on panna enda jaoks kirja, miks soovid kaalu langetada ning kuidas on plaanis seda saavutada.

Eesmärgi puhul pane kindlasti kirja ka tähtaeg, mis kuupäevaks soovid eesmärgini jõuda.

8.      Ära tee suuri muutusi – soovitav on alustada väikestest muutustest, et uus eluviis oleks pikaajaline. Ära arva, et suudad alustada täiesti uut elu, süüa täiesti teisiti kui tavaliselt ning alustada regulaarsete treeningutega ning kõike seda teha kauem kui kaks nädalat. Tee esmalt väikesed muutused oma toitumises. Kui oled nendega harjunud, on aeg järgmisteks muutusteks. Ka treeninguga alusta rahulikult ning treeni esmalt harvem ning harjumuste kinnistudes võid treeningkoormust suurendada.

9.      Mitmekülgsus rikastab – see kehtib ka tervisliku eluviisi ja kaalulanguse puhul. Ära söö kogu aeg samasugust toitu, vaid proovi süüa võimalikult mitmekülgselt. Saa sõbraks kokaraamatute ning interneti retseptiraamatutega. Lehitse neid lihtsalt ideede saamiseks või uute retseptide leidmiseks. Ka treeningu puhul väldi rutiini. Proovi uusi treeninguid, jaluta erinevates kohtades, otsi omale uusi aktiivseid hobisid.

10.   Kaalulangus võtab aega – tervislik kaalulangus on 0,5-1 kg nädalas. Rahulik ja stabiilne kaalulangus on kõige tervislikum ja pikaajalisem viis saavutatud kaalu hoida. Loobu dieetidest, mis põhjustavad pideva kaalukõikumise ehk jo-jo-dieeditamise, mille tulemusena saavutad suurema kehakaalu senisest kiiremini. Eelista tervislikku toitumist, jälgi soovitatavat kalorite hulka ning täida regulaarselt Kaaluabi.ee toidupäevikut. Ära keskendu vaid numbritele kaalul. Vahel kaal ei lange, kuid vähenevad keha mõõdud. Pea meeles, et kaalulangus võtab aega, nagu ka kehakaal ei tõusnud 1-2 nädalaga.

 

Tervislikku ja kerget uut aastat!

Allikas: Kaaluabi.ee

loe ja kommenteeri