Ei tea, mida ma pean sööma? 24 Nov

Dr. Kristel Ehala-Aleksejev

Dr. Kristel Ehala-Aleksejev

Vastab toitumisspetsialist Kristel Ehala-Aleksejev.

Palun aidake siis,  ma ei tea, millest alustada. Olen 161cm pikk ja kaalun 86kg,  tahaksin alla võtta. Sooviksin kaaluda 55kg. Kaalusin 8 aastat tagasi 52kg . Aga vahepeal olen sünnitanud 2 last. Ja kaal ei lähe alla. Ma muidugi liigun ka vähe. Sõidan autoga koguaeg. Aga praegu on ka pime aeg, et väljas mingit trenni teha. Ma tegin konto ja vaatasin, et pean sööma 1232 kalorit päevas. Aga ma ei tea, mida ma pean sööma.

Vastan teile siin nii nagu paljudele teistele sarnaste küsimuste esitajatele. Üks asi on toidust saadav energia (kaloraaž), kuid lisaks on oluline jälgida, kuidas see energia ka päeva lõikes jaotub. Pöörake tähelepanu sellele, et kella 18-19.00-ks oleks söödud 70-80% päevasest kaloraažist. Toodud kellaajale võiks jääda ka siis õhtusöök, mis kataks ülejäänud 20-30% päevasest energiavajadusest.

Sageli on küll päevase koguenergia hulk vähene, aga toidukordade põhikoormus langeb päeva teise poolde ehk teisisõnu hommikusöök on tähtis ning ühtegi toidukorda vahele jätta ei tohi (kolm põhitoidukorda + üks-kaks vahepala). Regulaarsus on väga oluline. Toitumise osas jälgige, et tarbiksite iga päev piisavalt köögivilju (minimaalselt 200-300 grammi) ning lisaks paar-kolm puuvilja (selles osas on eesti inimesel sageli probleeme).

Õppige lugema tootepakendite infot. Võtke kaupluses aega ja uurige pakendeid. Näiteks kui suitsuvorstis võib olla rasva üle 30%, siis sinkide hulgast leiate igati maitsvaid tooteid ka 2-3% rasvasusega (kui olete lihatoodete sõber). Samuti eelistage piimatooteid, mille rasvasus ei ületa 2,5% ja juuste, mille rasvasus jääb alla 25%.

Eelistage süüa vedelikurikkaid toite (suppe, hautisi, jmt). Vähendage (võimalusel vältige) maiustuste ja kõikvõimalike magusate jookide tarbimist, kui viimane on teie probleem. Soovitan teil oma menüüd analüüsida, milline on seal rasvade, valkude ja süsivesikute vahekord.

Teadmisi ja abi selles osas saate kaaluabi või toitumine.ee lehekülgedelt. Arvutage oma kalorivajadus veel kord üle. Minu jaoks tundub kirjas toodu liiga vähene. Teada saamaks oma tegelikku liikumisaktiivsust, soovitan teil muretseda sammumõõtja. Kindlasti ei tohiks päevane sammude arv olla vähem kui 5-6000 sammu päevas. Kaalukaotajale võiks see olla 10 000 sammu päevas. Kui soovite saada püsivaid tulemusi, olgu kaalulangus pigem pisut aeglasem kui liigkiire (0,5 – 1 kg nädalas) ning andke kehale vahepeal aega kohanemiseks.

Dr. Ehala-Aleksejevi tasulisele personaalsele nõustamisele on võimalik registreerida:

Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliiniku Tallinna Filiaal
Gonsiori 3, II korrus
Tel: 731 9001
E-mail: toitumine@kliinikum.ee

Eesti Diabeedikeskus
Sütiste tee 17, 13419 Tallinn
Tel: 6544 684
Kodulehekülg: www.kergemaks.ee

Kuidas küsida spetsialisti käest abi?

Postita küsimus meiliaadressil abi@kaaluabi.ee. Kirjelda nii täpselt kui võimalik oma muret, lisa igaks juhuks juurde ka oma telefoninumber ja see, kas soovid küsimuse esitajana Kaaluabis jääda nimetuks või võib küsimuse avaldada oma nime (kasutajanime) all.

loe ja kommenteeri