Kui kondine võib olla vanaema? 09 Veeb

Lugejate saadetud küsimustele vastab toitumisspetsialist dr Kristel Ehala-Aleksejev.

·         Mul kadus vahepeal tervis käest, aga nüüd olen uuesti lainele saamas. Hea abi on nüüd täiesti päevakorras, mul oleks vaja paremini teada, millises suuruses portsjon, kui sageli ja mida suust sisse sokutada. Mul on natuke palju isu magusa järele - kommid, rosinad j.n.e .Kuidas saada lahti liigsest magusast? Millise jutuga kodus selgitada, et ma tahan natuke omamoodi (kergemat toitu) süüa.Tegelikult ka  mees ei armasta ka rasvaseid toite, nagu minagi.  Teie soovitused aitavad mul saada ree peale ja sealt mitte maha hüpata !

·         Loen neid artikleid ja kohe kergem hakkab. Nüüd tean,et magusaga on probleeme pea kõigil. Mul on veel natuke nõu vaja. Olen 168 cm pikk ja minu kaal on praegu 73-74 kg. Vanuseks tuleb maikuus 52.Milline oleks see kõige normaalsem kaal minu vanuses, naerualuseks saada kaalu alandades ei taha kohe kindlasti. Natuke sile ja kerge olla on imeline tunne, aga kondine vanaema ei kõlba mitte kuhugi.

Tere.

Rääkides kaalust pööraksin ma tähelepanu otsese kaalunumbri kõrval kindlasti kehakompositsioonile. Vanuse kasvades kipub lihasmassi vähemaks jääma ja rasvamassi juurde tulema. Viimane mõjutab aga ainevahetust. Seega, kui suudame oma kehakompositsiooni soovitavas vahemikus hoida, oleme õigel teel. Teisisõnu öeldes tuleks vaadata, et keha rasvasisaldus ei tõuseks üle 30%.

Heade kaaludega saab ka kehakompositsiooni kohta andmeid, kuid eelnevalt tasuks siiski nõu küsida, kus mõõtmisi teha, sest mitte kõik aparaadid pole usaldusväärsed. 

Ühe vahendina võiks kaalunumbri kõrval tähelepanu pöörata vöö-ümbermõõdule, mis ei tohiks naiste puhul ületada 88. sentimeetrit. Kuidas mõõtmist teha? Mõõdulint tuleb panna puusade ülemise serva ja roiete alumise serva vahelise osa keskele.

Kontrollige peegli ees, et mõõdulint oleks horisontaalselt ümber kere ja ärge tõmmake kõhtu sisse. Õige oleks, kui mõõtmist viiks läbi keegi teine. Oma õiget kaalu teate ise kõige paremini. Kirja järgi jääb mulje, et tunnete end oma kehas üldiselt mõnusalt ja siis pole ju midagi katki, kui paar kilo liiast. Soovides siiski midagi muuta, võiksite mõelda nelja-viie kilo kaotamisele.

Söömise osas on oluline korrapära, kinnipidamine kindlatest toidukordadest. Viimane aitab enam toime tulla ka suure magusaisuga. Kuigi inimeste maitsed on erinevad, viitab pidev maiustamine sageli sellele, et meie toidulaual napib vajalikke toitaineid või siis kipume tarbima rohkelt toiduaineid, mis põhjustavad veresuhkrutaseme liigset kõikumist, luues nii suletud ringi.

 Maiustan, tundes hetkeks lühiajalist küllastust ja sellele järgnevat uut magusanälga. Seega vaadake oma menüü korra üle. On see mitmekülgne, sisaldades piisavalt vajalikke toitaineid? Pöörake tähelepanu täisväärtuslikele valkudele oma toidus. Sööge enam täisteratooteid ja tutvuge toiduainete glükeemilise indeksi süsteemiga. Toitumise kohta saate infot nii kaaluabi kui toitumine.ee lehekülgedelt. Teinekord võib maiustamisest aidata pisut jagu saada ka vitaminikuur mõne kompleksvitamiiniga. Teid teadmata ei oska hetkel aga konkreetset soovitust anda.

Heade soovidega, dr Ehala

 

Dr. Ehala-Aleksejevi tasulisele personaalsele nõustamisele on võimalik registreerida:

Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliiniku Tallinna Filiaal
Gonsiori 3, II korrus
Tel: 731 9001
E-mail: toitumine@kliinikum.ee

Eesti Diabeedikeskus
Sütiste tee 17, 13419 Tallinn
Tel: 6544 684
Kodulehekülg: www.kergemaks.ee

Kuidas küsida spetsialisti käest abi?

Postita küsimus meiliaadressil abi@kaaluabi.ee. Kirjelda nii täpselt kui võimalik oma muret, lisa igaks juhuks juurde ka oma telefoninumber ja see, kas soovid küsimuse esitajana Kaaluabis jääda nimetuks või võib küsimuse avaldada oma nime (kasutajanime) all.

 

 

loe ja kommenteeri