Kuidas peaks sööma rase? 18 Veeb

Sooviksin teada, kui palju peaks rase päevas kcal tarbima, et olemasolevat kaalu näiteks säilitada? Kaaluabi lehelt ei leidnud sellist teemat. On normaalne, et rasedusega lisandub kaal, aga sooviksin, et ei lisanduks üle 12kg.

Rasedatele kehtivad kõik tasakaalustatud toitumise soovitused ja seda ka päevase kaloraaži osas. Terve, last ootav naine ei vaja mingeid eridieete ning kindlasti pole vaja hakata sööma nii-öelda kahe eest. Alates 30. rasedusnädalast võib ehk pöörata enam tähelepanu sellele, et menüüs oleks ikka tõepoolest piisavalt täisväärtuslikke valgurikkaid toiduaineid (kala, kana, muna, kohupiim, kodujuust, kaunalised, jmt). Raseduse selles perioodis võib kaloraaž pisut tõusta. Eelkõige jälgige aga neid soovitusi, mis vastavad teie normkaalule ja pikkusele ning liikumisaktiivsusele. Selles osas leiate kindlasti nõu Kaaluabi lehekülgedelt. Võimalik, et rasedusega muutub pisut toidukordade sagedus ja sellega seonduvalt toiduportsude suurus, kuid see ei pruugi alati nii olla. Vajadusel võib lisaks juurde võtta raseduse perioodiks mõeldud kompleksvitamiine.

Tere! Minul on selline mure, mida enamus ei usu ja on mind ka välja naerdud, kuid asi selles, et ma olen 21 aastane tütarlaps - 170pikk ja 53kg raske, mul on kondid kõik väljas, ma väsin kergelt, mul on aeg ajalt nõrkushood, külm on pidevalt ja on ka muid muresid, mis pidavat kah olema seodud kehakaaluga. Ma söön kõike, töötan koolisööklas, kus söön korralikult omaarust ja suht mitmekülgselt. Ei oska enam midagi teha, liiga kõhn ei ole kah hea olla.

Taolisi küsimusi on tulnud ennegi ning alakaalu tuleb suhtuda sama tõsiselt kui ülekaalu.  Alakaalu puhul on võtmeküsimusteks toitumise regulaarsus, piisav päevane toidust saadav energia ning vajalike toitainete kättesaadavuse tagamine. Toidukordade vahe ei tohiks venida üle 3 tunni. Pigem olgu toiduportsud väiksemad, aga toidukorrad sagedased, kui et suured portsud ja harvad toidukorrad. Esimese asjana tehke endale selgeks üldised toitumissoovitused, mille leiate Kaaluabi või toitumine.ee lehekülgedelt. Arvutage välja oma päevane energiavajadus ja pidage päevikut toitumise hindamiseks. Siinkohal on samuti abiks mainitud leheküljed, mille abil saate leida erinevate toitainetegruppide päevased soovitavad normid.

Tooge oma menüüsse pähkleid, seemneid, sojatooteid jmt, mis on kaloririkkad, kuid sisaldavad samas rohkelt kasulikke toitaineid. Soovitavad on järgmised valgurikkad toiduained: kodujuust, kohupiim, kana-ja kalkuniliha, kala, sojatooted. Head on ka alljärgnevad tera- ja kaunviljad: oder, kaer, tatar, läätsed. Hommikune puder oleks igati teretulnud.

Tooge oma menüüsse taimsed õlid, kui neid seal pole (~1 spl päevas). Kui päevarütm ei võimalda regulaarset söömist, siis jälgige, et teil oleks alati midagi kaasa võetud, et toidukord päris vahele ei jääks. Näiteks juba eelpoolmainitud pähklilised, mõni teraviljabatoon, vmt. Teinekord kipuvad kaalu tõsta soovijad liialdama loomset päritolu rasvarikaste ja ka kiirtoitudega, kuid viimastest pole taolistel juhtudel enamasti kasu, pigem koormavad nad organismi. Lisaks aitab läbimõeldud treening tõsta lihasmassi ja seeläbi kaalu, mistõttu võiks nõu pidada mõne treeneriga.

Heade soovidega, dr Ehala

 

Dr. Ehala-Aleksejevi tasulisele personaalsele nõustamisele on võimalik registreerida:

Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliiniku Tallinna Filiaal
Gonsiori 3, II korrus
Tel: 731 9001
E-mail: toitumine@kliinikum.ee

Eesti Diabeedikeskus
Sütiste tee 17, 13419 Tallinn
Tel: 6544 684
Kodulehekülg: www.kergemaks.ee

Kuidas küsida spetsialisti käest abi?

Postita küsimus meiliaadressil abi@kaaluabi.ee. Kirjelda nii täpselt kui võimalik oma muret, lisa igaks juhuks juurde ka oma telefoninumber ja see, kas soovid küsimuse esitajana Kaaluabis jääda nimetuks või võib küsimuse avaldada oma nime (kasutajanime) all.

 

loe ja kommenteeri