Kuidas tappa magusaisu? (1) 09 Dets

Dr. Kristel Ehala-Aleksejev

Dr. Kristel Ehala-Aleksejev

Sooviks toitumisspetsialisti käest teada, mis võib põhjustada seda, et natuke peale söömist hakkab paha, süda läikima? Seda põhiliselt hommikuti. Sealjuures ei ole vahet, mida ma söön – putru, puuvilja, võileiba, jogurtit jne. Hiljuti mõõdeti mul suhteliselt madal hemoglobiin – 119. Kas see võib olla põhjuseks?

Vastab toitumisspetsialist Kristel Ehala-Aleksejev:

Kirjas mainitud kaebused võivad olla seotud rauavaegusega. Samas tuleks üle vaadata ka oma toitumistavad. Kui söömisjärgselt esineb halba enesetunnet, tasub teinekord vähendada toiduportsjoneid ning süüa pigem sagedamini, aga väikestes kogustes. Toitumise kohapealt julgeks soovitada Teil tuua menüüsse enam vedelikurikkaid toite. Samuti pöörake tähelepanu sellele, et Te süües ei kiirustaks. Kui vaevused püsivad, võivad vajalikuks osutuda uuringud, mis täpsustavad mao, sooletrakti ja sapipõie tööd. Enesetunde parandamisele võib kasuks tulla kuur probiootikumidega.
Mul on mure oma kaaluga, aga see on kõik sellepärast, et ma söön liiga palju magusat. Kuidas  saaks nii, et ma  magusat ei tahaks?

Mingit imenippi magusasöömise vähendamiseks pole, aga annan siinkohal mõned nõuanded, millest tasuks kinni pidada. Esiteks tuleb teha iseenda jaoks otsus, et söön vähem magusat. Seda viimast on kergem teha siis, kui meie toidulaud on mitmekesine ja me toitume korrapäraselt, kindlatel kellaaegadel. Pigem lubada kompvek või paar teadlikult toidukorra lõpuks, kui et nälja kustutamiseks terve kotitäis kompvekke korraga ära süüa. Magusaga liialdamine toob kaasa veresuhkrutaseme kõikumise, mis võib viia nn. uute isusööstudeni ning sageli tarbitakse sellisel puhul jälle maiustusi. Omamoodi suletud ring. Kui toidulaud jääb liialt ühekülgseks, põhjustab see toitainete puudust organismis ning seegi võib seletada osaliselt söögiisu ja toitumisega seotud probleeme. Toitumisteadmisi saate parandada nii kaaluabi kui toitumine.ee lehekülgedel asuvate materjalidega tutvudes.

Dr. Ehala-Aleksejevi tasulisele personaalsele nõustamisele on võimalik registreerida:

Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliiniku Tallinna Filiaal
Gonsiori 3, II korrus
Tel: 731 9001
E-mail: toitumine@kliinikum.ee

Eesti Diabeedikeskus
Sütiste tee 17, 13419 Tallinn
Tel: 6544 684
Kodulehekülg: www.kergemaks.ee

Kuidas küsida spetsialisti käest abi?

Postita küsimus meiliaadressil abi@kaaluabi.ee. Kirjelda nii täpselt kui võimalik oma muret, lisa igaks juhuks juurde ka oma telefoninumber ja see, kas soovid küsimuse esitajana Kaaluabis jääda nimetuks või võib küsimuse avaldada oma nime (kasutajanime) all.

loe ja kommenteeri