Kuidas toituda Evelin Ilvese soovituste järgi? 14 Mai

Esileedi on võtnud endale tänuväärt ülesande juhtida eestlased tervisliku elu suunas. Paraku on presidendiproua jäänud oma soovitustes üsna napisõnaliseks. Kaaluabi toitumisnõustaja Kaja Maantoa kommenteeris Delfi Naisteka palvel proua Ilvese nõuandeid.

ESILEEDI: Tuleks loobuda transrasvhappeid sisaldavatest maiustustest.

KAJA MAANTOA: Komme sobivad väga hästi asendama kuivatatud puuviljad. Tõsi, ka neile on aeg ajalt lisatud suhkrut, värvaineid ja isegi õli, kuid neist saad hoiduda, kui loed kirja pakendil!

ESILEEDI: Hakka sööma kodus ise tehtud toitu võimalikult puhtast toorainest. Selleks osta ka poest puhtaid toite — pigem kala kui kalapulki, pigem liha kui vorsti.

KAJA MAANTOA: Perenaiste vabandus mitte kodus süüa teha on, et see võtab aega, kuid lapsed ja mees tahavad kohe ja kiiresti süüa. Tegelikult ei pea see asi üldse nii keeruline olema. Näiteks nädalavahetusel, või siis, kui sul on vaba aega, tee valmis suuremad toidukogused ning pista sügavkülma. Siis on kohe hea võtta ja üles sulatada, kui pärast pikka päeva töölt koju jõuad. Mina teen tihti nii. Külmutatud toit ei kaota oma väärtust ega maitset, seetõttu on see väga hea viis toidulaud tervislikuna hoida.

ESILEEDI: Eemaldada laste einest liigne suhkur, maitsetugevdajad ja kunstlikud värvained.

KAJA MAANTOA: Ka see on täiesti võimalik, kui jälgid hoolega, mida pakenditele kirjutatakse. Väga palju on suhkrut näiteks lastele mõeldud hommikuhelvestes. Eriti ohtlik lisand on kunstlik magustaja, mida kasutatakse dieetlimonaadides suhkru asemel. Limonaade üldse lastele ei soovitaks.Portaal toitumine.eekirjutab: Piira karastusjookide tarbimist (0,5 l pudelis karastusjoogis on 10 tl suhkrut). Ole ettevaatlik magusainetega. Lastel, lapseootel naistel ja rinnaga toitvatel emadel on soovitav hoiduda kunstlikke magusaineid sisaldavast toidust. Toidusoovituste järgi tohib päevas süüa maksimaalset 2-4 portsjonit suhkrut ja maiustusi. Üks portsjon on näiteks 2 tl suhkrut, mett või moosi, 10–15 g küpsist, 10g šokolaadi või kompvekke ja 1 dl magusat karastusjooki.

ESILEEDI: Suhkru vältimiseks tuleks suurtest poodidest toidu ostmisest loobuda. Suhkrut on enamikes valmis- ja kiirtoitudes, olgu nad siis magusad või soolased.

KAJA MAANTOA: Valmistoitu letist lahtiselt ostes on tõesti keeruline aru saada, mida need täpselt sisaldavad. Selge on see, et sinna lisatakse säilitamise eesmärgil tõesti palju suhkrut ja soola. Kuid tean, et näiteks Selveris pakitakse sama toit, mis valmisletis on, ka karpidesse ja karpide peal olevatele siltidele on kohustuslikus korras peale kirjutatud, mida toit sisaldab. Soovitan kindlasti neid silte lugeda. Külmutatud valmistoodetele lisatakse ohtralt rasva, sest muidu oleksid nad üles sulanuna kuivad ja puised. Ka mina soovitan valmistoite võimalikult palju vältida.

ESILEEDI: Kui me otsustame ainult hinna järgi ja valime kõige odavama, siis ei olegi võimalik tervislikult toituda.

KAJA MAANTOA: 100% on võimalik! Ökoloogiliselt täiesti puhas toit on muidugi kallim, kuid sellegipoolest on võimalik ka säästlikult tervislikult toituda. Kel vähegi võimalus — kasvatage ise oma juurvilju, kasvõi natukene. Poes jälgi pakendeid ning uuri, ega toiduainele pole lisatud säilitusaineid, maitsetugevdajaid ja värvaineid. Kui valid köögivilju, osta hooajatooteid, neile ei ole tarvis transportimise üle elamiseks säilitusaineid lisada.

loe ja kommenteeri