Mida süüa troopikasaarel? Toitumisnõustaja vastused 13 Jaan

Dr. Kristel Ehala-Aleksejev

Dr. Kristel Ehala-Aleksejev

Vastab toitumisnõustaja dr Kristel Ehala-Aleksejev:                                                                                                                                                                                          Olen praegu kodust väga kaugel ja siin järelejäänud ajaga ongi mul soov alla võtta. Kuna elan troopika-saarel, siis on siin menüü ka vastavalt kohale. Söön palju erinevaid  puuvilju ja tugevamat sööki teen põhiliselt juurikatest. Suhteliselt harva söön kana, kala, hooti ka muna. Mõnikord mingeid pasta- ja tangainetoite. Iga päev kasutan ka maitsestamata jogurtit  ja hetkel sojaõli. Joon vett, kohvi, vahel õhtuti rohelist teed ja mõnikord kookospiima . Valget leiba, nagu siin on, söön ka hooti ja u. korra nädalas olen ka maiustanud, aga siiani see pole mõjutanud kaalulangust. See on laias laastus, mida kõige rohkem söön. Üldiselt liigun palju, ujun, snorgeldan käin jalgsi palavaga ja see kõik kokku toimibKas Te võiksite  menüü tasakaalustamiseks midagi soovitada?

Küsite nii toidusedeli tasakaalustamise kui kaalust kaotamise kohta.  Kuna tegu on ilmselt meie harjumuspärasest toidusedelist väga erineva toidusedeliga, ei oska ma nii vähese menüü iseloomustuse peale Teile öelda, millest võib enam puudus olla (kui üldse). Kirja põhjal oletan, et tarbite liialt vähe teraviljatooteid ning ka organismi rauaga varustavaid toiduaineid, kuid seda peaks ikkagi üle analüüsima. Kuna puuduvad  andmed teie kaalunumbri ja pikkuse kohta, siis ei saa ka kaalu koha pealt konkreetseid soovitusi anda. Minu ettepanek Teile oleks aga siinkohal oma toitumist ning päevast energiakulu analüüsida, pidades toidupäevikut ning vastavalt saadule teha siis korrektsioone. Siinkohal on teile abiks nii kaaluabi  kui ka toitumine.ee lehekülg, kust saate infot päevase kaloraaži arvutamiseks ning ka menüü analüüsimiseks.

Tere, olen Natali. 2 aastaga võtsin 12 kilo juurde. Sooviks alguseks vähemalt 5 kilo alla saada, aga ei oska midagi teha. Vahel käin jõusaalis,  kui  raha rohkem.  Ja õhtul mul hakkab jube söögiisu. Soovitage midagi.


Nii nagu teistegi taoliste kirjade puhul, oleks vaja konkreetsete soovituste andmiseks infot nii teie kaalunumbri, pikkuse, vanuse ning toitumis-liikumisharjumuste kohta täpsemalt. Nii nagu enamuse kirjade puhul, soovitan Teil kõigepealt vähemalt nädala jooksul oma toitumist ja füüsilist koormust analüüsida, pidades päevikut. Eriti pöörake tähelepanu sellele, et sööksite regulaarselt, toidukordi vahele jätmata. Oluline oleks, et  õhtusöögiks (~19.00), oleks 70-80% vajaminevast päeva kaloraažist juba söödud. Siin võib olla üks võimalik võti, miks teil on õhtuti tugev isu ( ilmselt siis kipute ka üle sööma). Päeviku analüüsimiseks saate kasutada  kaaluabi  või siis toitumine.ee lehekülgi, kust saate infot päevase kaloraaži arvutamiseks ning ka menüü analüüsimiseks. Lisaks toitumisele jälgige, et peale kohatise spordisaali külastamise oleks teie igapäevane füüsiline koormus piisav. Alustage kasvõi kõnniga, kui muud „rahata“ sportimisvõimalused teile mingil põhjusel ei sobi. Sammude arv päevas ei tohiks olla vähem kui 5-6000. Kaalulangetamiseks oleks soovitav isegi 10 000 sammu päevas.

Tere,
pöördun murega Teie poole. Nimelt olen 30 ndates aastates naine ja tugevas ülekaalus:( Olen kogu aeg selline kogukam olnud, aga peale lapse surma olen jäänud koduseks ja pidevas stressis ja kaalule pole see hästi mõjunud. Aasta tagasi liitusin figuurisõpradega, sellest ajast olen maha saanud 16 kg, aga nüüd seisab ja alla ei taha kuidagi enam minna:( Jah liikumist on vähe, seda pean tõesti tunnistama. Viimased kuud on pidevalt viirused kallal ja pole julgenud õue jalutamagi minna.
Mida ma saaksin enda heaks teha, et ükskord ometi normaalsesse kaalu saada? Hetkel 139 kg ja 170 pikkust:(
Kõik see ajab kohutavalt stressi, ei lase rasestuda, näol ja kehal on karvakasv:(  Püüa kuidas tahad ja ikka ei õnnestu. Ehk Teil on mulle nõu anda, mida ma peaksin muutma, parandama. Toituda olen püüdnud figuurisõprade retseptide järgi tehtud toidust.

Lugedes Teie kirja, soovitaksin teil teha läbi meditsiinilised uuringud (juhul kui neid pole tehtud) ning arvan, et ka psühholoogiline nõustamine ja tugi tuleksid kasuks. Toitumis- ja kaaluproblemaatika on nii kompleksne, et siin ei saa keskenduda vahel ainult toitumisele-liikumisele. Loomulikult tuleks suurem liikumiskoormus kasuks ning toitumise kohapealt annan siinkohal ikka klassikalist nõu: pidage toidupäevikut. Vaatamata pikaaegsele kaalulangetamise kogemusele aitab toidupäevik välja tuua meie nõrku kohti ning omamoodi distsiplineerib meid.  Kui aga vähegi võimalik, siis Teie puhul soovitaksin küll lisaks konsulteerida mõne spetsialistiga, kes ehk oskab pöörata tähelepanu mõnele faktorile, mis endal märkamata jäänud. Kui immuunsus on nõrk, siis pöörake tähelepanu sellele, et toidulaud oleks mitmekesine, sisaldades piisavalt puu- ja köögivilju. Lisaks võib teha kuuri nii probiootikumide kui ka vitamiinidega. Teile sobiva aitab leida juba apteeker.

Dr. Ehala-Aleksejevi tasulisele personaalsele nõustamisele on võimalik registreerida:

Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliiniku Tallinna Filiaal
Gonsiori 3, II korrus
Tel: 731 9001
E-mail: toitumine@kliinikum.ee

Eesti Diabeedikeskus
Sütiste tee 17, 13419 Tallinn
Tel: 6544 684
Kodulehekülg: www.kergemaks.ee

Kuidas küsida spetsialisti käest abi?

Postita küsimus meiliaadressil abi@kaaluabi.ee. Kirjelda nii täpselt kui võimalik oma muret, lisa igaks juhuks juurde ka oma telefoninumber ja see, kas soovid küsimuse esitajana Kaaluabis jääda nimetuks või võib küsimuse avaldada oma nime (kasutajanime) all.

loe ja kommenteeri