Olen töötu ja stressis. Mida süüa? 22 Veeb

Olen töötu ja täielikult stressis. Mida korralikult süüa? Kõige hullem on see, et väga harva olen väljas käinud.
Soovitage mulle kõike.

Raske on teile midagi väga konkreetset vastata, sest kiri ei sisalda konkreetseks nõustamiseks vajalikke andmeid (kaal, pikkus, vanus, toitumisharjumused). Midagi ehk siiski. Stressiga toimetuleku üheks parimaks abimeheks on aktiivne eluviis. Kuna teie kirjast selgub, et  väljas käite harva ja ilmselt seetõttu on teie päevane füüsiline koormus vähene, siis alustage sellest, et seate endale igaks päevaks eesmärgi. Näiteks: käin jalutamas vähemalt 30-45 minutit päevas ning  teen lisaks võimlemisharjutusi, vmt.

  Stressi korral kiputakse sageli toitumises liialdustesse kalduma. Selle vältimiseks jälgige toitumise üht põhilist reeglit, nimelt seda, et sööksite regulaarselt. Tooge oma toidulauale rohkelt köögi- ja puuvilju. Kasulike rasvhapete, vitamiinide ning mineraalainete saamiseks võiks igas päevas olla väikeses koguses mandleid, pähklilisi, seemneid (kõrvitsa-, päevalille-, vm). Viimastega ei maksa küll liialdada, sest nad on kaloririkkad, kuid 10-20 mandlit või siis supilusikatäis seemneid on igati omal kohal.

Kui teile meeldib köögis toimetada, võiksite proovida idandamist. Idandamiseks sobivaid seemneid on pea igas kaubandusketis. Vastu kevadet on idandid samuti suurepäraseks vitamiinide, aga ka teiste toitainete allikaks. Lihatoodetest eelistage väherasvasemaid (kana, kalkun) ja võimalusel tarbige iganädalaselt vähemalt paar korda kala.

Kui olete magusasõber, siis püüdke vältida maiustamist tühja kõhuga, nii lõppeb see tavaliselt ikka liialdamisega. Kui tõepoolest teistmoodi ei saa, lubage endale midagi meelepärast toidukorra lõpuks. Need oleksid üldised nõuanded. Kui palju ja millises vahekorras te vastavalt oma eale ja liikumisharjumustele midagi vajate, saate leida kaaluabi ja toitumine.ee lehekülgedelt. Samuti soovitan teil tutvuda trimm.ee leheküljega. Stressifooni tõustes võib teha võimalusel lisaks vitamiinikuuri. Kindlasti peaks kompleks sisaldama magneesiumi, B grupi vitamiine (eriti B6), omega 3 rasvhappeid, C vitamiini. Vastu kevadet ka D vitamiini.

Heade soovidega, dr Ehala

 

Dr. Ehala-Aleksejevi tasulisele personaalsele nõustamisele on võimalik registreerida:

Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliiniku Tallinna Filiaal
Gonsiori 3, II korrus
Tel: 731 9001
E-mail: toitumine@kliinikum.ee

Eesti Diabeedikeskus
Sütiste tee 17, 13419 Tallinn
Tel: 731 9100
Kodulehekülg: www.kergemaks.ee

Kuidas küsida spetsialisti käest abi?

Postita küsimus meiliaadressil abi@kaaluabi.ee. Kirjelda nii täpselt kui võimalik oma muret, lisa igaks juhuks juurde ka oma telefoninumber ja see, kas soovid küsimuse esitajana Kaaluabis jääda nimetuks või võib küsimuse avaldada oma nime (kasutajanime) all.

 

loe ja kommenteeri