Hommikusöögi ABC 04 Veeb

puderKes meist ei oleks lapsepõlves korduvalt kuulnud, et hommikusöök söö ise, lõuna jaga sõbraga ning õhtusöök anna vaenlasele. Mitte et kõik sellest tõsi oleks, kuid oma iva on selles ütluses sees. Nimelt on hommikusöök tähtsaim päevane söögikord, sest öö jooksul on keha kogu energia ära kulutanud ning organismi käivitamiseks on vaja uut toitu.

See, mida sa hommikusöögiks sööd, mõjutab kogu organismi ja aju, eriti mälu. Uuringud on näidanud, et lapsed, kes söövad kodus korraliku hommikusöögi, saavad koolis paremaid tulemusi kui need, kes hommikust süüa ei jõua, kirjutab halsotek.se.

Hommikusöögi söömata jätmine on kaalu alandamise seisukohalt vale, sest energia ära kulutanud organism vajab energiat ning siis kalduvad inimesed lõunasöögini näksima pigem midagi ebatervislikku. Inglisekeelne sõna „breakfast“ tähendab sõna-sõnalt „peata paastumine“.

Korralik hommikusöök annab inimesele piisavalt energiat, et lõunani edukalt vastu pidada ning peaks sisaldama ca 20-25 protsenti päevasest kalorihulgast. Lisaks peaks hommikusöök andma ka ¼ päevasest vitamiinide ja mineraalide hulgast. Uuringud on ka näidanud, et hommikusöögi sööjatel on väiksem risk ülekaalu tekkimisele, sest nad tasandavad oma veresuhkru taseme, mis kontrollib isu. Hommikusöögi söömine aitab vähendada ka diabeedi riski, sest veresuhkru tase on madalam, mis muidu on diabeedi arenemise üheks riskiks.

Tervislik hommikusöök peaks sisaldama süsivesikuid ja proteiine ning vähem rasva. Hea hommikusöök peaks seega sisaldama midagi järgmistest ainetest: süsivesikutest täisteraleiba, putru, müslit, kuivatatud puuvilja. Valgu osas on ületamatu roll munal, mis lisaks valgule sisaldab A-, E- ja B-vitamiini ja rauda ning seleeni ning Omega 3 ja 6 rasvhappeid, samuti sisaldavad Omega rasvhappeid liha, kala, piimatooted. Vitamiine, eriti C-vitamiini on palju marjades, puuviljas ja aedviljades.

Head valikud hommikusöögiks:
- kaerahelbepuder võiga, teraleib juustu ja maksapasteediga ning puuvili
- naturaalne jogurt kaerahelveste, puuviljade ning marjadega, täisteravõileib singi ja tomatiga ning klaas naturaalset mahla
- puder, täisteravõileib singi ja juustuga, keedetud muna ning puuvili.

loe ja kommenteeri