7 põhjust, miks kõht pärast söömist tühi tundub 20 Mai

UURIMUS: Kas tunned mõnikord nälga, kuigi oled just lõpetanud maitsva lõuna- või õhtusöögi? Või hoopis kesköise eine? Kui vastasid jaatavalt, siis on meil sulle uudis, mida teadma peaksid. Nimelt sisaldavad mõned toidud koostisosi, mis takistavad täiskõhu tunde tekkimist. Kuid nende toitude tarbimine kasvatab samas väga edukalt vööümbermõõtu. 

  1. Liiga palju karastusjooke Umbes kaks kolmandikku aastas tarbitud glükoos-fruktoossiirupi hulgast tuleb jäätee ja teiste karastusjookide manustamisest. California ülikooli teadlased on kindlaks teinud, et fruktoos manipuleerib meie aju, tekitades kunstliku näljatunde. Nimelt tõkestab glükoos-fruktoossiirup leptiini nimelise hormooni tööd. Ent sel hormoonil on meie kehas oluline roll: anda ajule märku hetkest, mil kõht on täis.
  2. Liiga palju valmistoite Konserveeritud toidud sisaldavad hulganisti kemikaali bisfenool-A (BPA), mis on Ameerika Veterinaar- ja Toiduameti poolt „kahtlaste ainete“ nimekirja kantud. Kemikaali ületarbimise tagajärjel tekivad ebanormaalsed kõikumised leptiini tasemes, tuues kaasa näljatunde ja rasvumise, väidavad Harvardi ülikooli teadlased. 
  3. Väheldane hommikusöök 6764 inimese toitumisharjumuste jälgimine nelja aasta lõikes on andnud teadlastele piisavalt olulist materjali väitmaks, et need inimesed, kes sõid hommikusöögiks 300 kalorit, võtsid kaalus juurde peaaegu kaks korda rohkem kui need, kes sõid 500 kalorit. Põhjuseks peetakse korraliku hommikueinega kaasnevat veresuhkru taseme minimaalset tõusu. Stabiilne veresuhkru ja insuliini tase hoiab söögiisu kontrolli all.
  4. Rohelise salati jälestamine Rohelised salatid sisaldavad inimorganismile vajalikke B-vitamiin folaate, mis aitavad depressiooni, väsimuse ja  ülekaalulisuse vastu. Üks uuring on tõestanud, et kaalujälgijad, kelle organismi folaadi sisaldus on kõrge, kaotavad dieedi jooksul kaheksa ja pool korda rohkem kilosid kui need, kelle vastav näitaja on madal. Rohelised salatid sisaldavad ka ohtralt K-vitamiini, mis reguleerib insuliini taset, leevendades näljatunnet. Kõige rohkem vitamiine sisaldavad Rooma salat, spinat, lehtkapsas ja punane salatsigur.
  5. Ehtne tee pärast sööki Ameerika toitumisajakirja Journal of the American College of Nutrition uuringu kohaselt  langetab musta tee joomine pärast kõrge karbohüdraatide sisaldusega toidu söömist veresuhkru taset. Teadlaste sõnul langes teed joonud katsealuste veresuhkru tase pärast einestamist ligi kümme protsenti, mis ühtlasi tähendab, et nälg neid niipea näpistama ei tule. Usutakse, et  tulemuste taga on mustas tees sisalduvad polüfenoolühendid, mis takistavad korduva näljatunde tekkimist.
  6. Organism vajab rohkem vedelikku Näljatunde võib segi ajada dehüdratsiooniga. Kui tunned ennast pärast söömist näljasena, siis joo enne uut söögikorda ära klaasitäis vett ning oota pisut. Kui isu annab järele, oli tegu vedelikupuudusega.
  7. Igavus sunnib rumalusi tegema Austraalia Flindersi Ülikooli teadlased on avastanud, et visuaalsed segajad võivad näljatunnet ohjeldada. Enese testimiseks kujuta ette krõbedat lihatükki: kui oled tõepoolest näljane, siis tundub ettekujutus isuäratav. Vastupidisel juhul pole sa mitte näljane, vaid sind vaevab igavus või tegevusetus.

Raamatust „The New American Diet“.
Allikas: menshealth.com

loe ja kommenteeri