Palju peab päevas tarbima vett? (8) 20 Jaan

veeklaasPuhas vesi on inimese keha ja tervise seisukohast oluline. Vedelik on meie elus olemiseks olulise tähtsusega. Ilma toiduta on võimalik päevi hakkama saada, kuid ilma vedelikuta suudab inimene elus püsida vaid mõned ööpäevad.

Organismi veevajadus on 28–35 ml kehakaalu kg kohta. Näiteks 60 kg kaaluval inimesel on päevane veevajadus seega 2,4 liitrit. Põhikogus veest saadakse toiduga. Enim vett saadakse puu- ja köögiviljadest, suppidest, teest, kohvist, mahladest, karastusjookidest.

Inimene omandab vedelikku ka toiduga, kuid lisaks sellele peaksime jooma vähemalt 1,5 liitrit vedelikku päevas.

Vesi aitab puhastada organismi jääkainetest, transpordib toitaineid ning hapnikku, reguleerib keha temperatuuri. Vesi aitab parandada energia omandamist toidust ning kalorite põletamist, tekitab kiiremini täiskõhutunde ning vähendab nälga.

Liiga vähene vedeliku tarbimine võib viia seedehäireteni, väsimuse, keskendusmisraskuste ning peavaluni. Liiga vähene vedeliku tarbimine võib olla ka paljude haiguste põhjuseks nagu näiteks maohaavandid, soolehaigused jt. Vedelikupuuduse üheks märgiks on pidev suukuivus.

Lisaks vedeliku liiga vähesele tarbimisele on kahjulik ka vee ületarbimine.

loe ja kommenteeri