Neli toiduainet, mida peaksid vältima (1) 30 Apr

Ei ole mingit kahtlust, et toidul, mida sööme, on otsene mõju meie tervisele. Seepärast meenutavad arstid meile sageli, et paljud kaaluga seotud haigused, näiteks kõrge vererõhk, diabeet ja erinevad südamehaigused võivad lõppeda enneaegse surma, kui nendega õigeaegselt piisavalt ei tegeleta.

Kahjuks huvitab toiduainetööstust tänapäeval peamiselt vaid üks eesmärk, milleks on kasum, mistõttu on üsna lihtne sattuda võrku, kus meid meelitatakse sööma toite, mille kohta võiks eeldada, et need on tervislikud, või mida müüakse meile dieettoitude pähe, kuid mis tegelikult teevad meid paksuks ja lühendavad eluiga.

Järgenevalt tutvustame nelja toiduainet, mida tuleks süüa võimalikult harva, kui tahad kaalust alla võtta ja kauem elada!

Kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirup

Kui muretsed oma kehakaalu pärast, oled tõenäoliselt palju kuulnud kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirupist (i.k. high-fructose corn syrup, HFCS). USA Princetoni ülikooli uurimisrühm leidis 2010. aastal tehtud uurimuses, et kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirup põhjustab kaalutõusu rohkem kui harilik lauasuhkur ehk sahharoos.

Selles uurimistöös, kus inimeste asemel jälgiti rotte, võtsid rotid, kellel oli ligipääs kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirupile, kaalus juurde rohkem, kui need, kes said kätte harilikku lauasuhkrut – seda isegi siis, kui tarbitud kalorihulk oli kõigil võrdne.

Sobiv viis alustamiseks on vältida pakendatud suupisteid, kiirtoitu, karastusjooke ja kunstlikke lisaaineid sisaldavaid mahlasid. Ajakirjas American Journal of Clinical Nutrition 2004. aastal avaldatud uurimuse kohaselt ei stimuleeri fruktoos insuliini sekretsiooni ega suurenda ka leptiini tootmist. Need on kaks signaali, mille abil on võimalik toidu tarbimist reguleerida; signaalide puudumisega võib kaasneda „valede“ toitude ülesöömine või  -joomine.

Kunstlikke magusaineid sisaldavad toidud

Küllap oled nii mõnelgi korral kaalulangetamise eesmärgil ja kalorikoguse vähendamise tuhinas pöördunud kunstlike magusainete poole. Tänapäeval leidub kunstlikke magusaineid ja suhkuasendajaid rohkem kui iial varem, sest paljud meist otsivad oma lemmikjoogi või –magusroa magustamiseks madala kalorisisaldusega tooteid.

Vähendatud kalorisisaldusega magusained on kaalulangetamisel tõhusaks toeks, kuid enne, kui lisad neid oma kohvi ja küpsetiste sisse, peaksid nende kohta veidi rohkem teada saama.

Sulle tuttavad kunstlikud magusained sisaldavad:

  • aspartaami
  • sukraloosi
  • sahhariini

Kõige populaarsemad joogid dieedipidajate seas – dieetkarastusjoogid – sisaldavad kunstlikke magusaineid, mille tarbimist tuleks vältida. Dieetkarastusjoogid ei sisalda küll ühtegi kalorit, kuid sellega kogu toredus piirdubki. Teised dieetjoogid, s.h kerged mahlad ja joogisegud, sisaldavad kalorihulga vähendamiseks sageli kunstlikke magusaineid.

Paljusid dieedipidajaid tõmbab kunstlike magusainete poole, sest need sisaldavad vähem kaloreid kui harilik lauasuhkur, võimaldades traditsioonilise suhkruga võrreldes magustada jooke ja toite väiksemate kogustega.

Paraku näitab Ungari Pécsi ülikooli arstiteaduskonna 2010. aastal avaldatud uurimus, et isegi kunstlike magusainete kasutamine ei pruugi kehakaalu langetamisel aidata.

Teine kunstlike magusainete puhul tõstatuv probleem on nende seos vähktõvega.

USA Riiklik Vähiinstituut NCI viitab küll, et kunstlike magusainete ja vähktõve vahelise seose kohta „puuduvad kindlad tõendid“, ent sellegipoolest ei tähenda see, et kunstlikud magusained oleksid tervislikud.

Tegelikult on mitmed uurimustööd, mis on avaldatud Yale'i ülikooli biomeditsiini teaduskonna väljaantavas ajakirjas Yale Journal of Biology and Medicine, näidanud, et kunstlike magusainete kasutamise ja kaalutõusu vahel eksisteerib positiivne seos. See on osaliselt tingitud asjaolust, et magusatarbimine suurendab söögiisu, mis omakorda võib kasvatada kalorite tarbimist.

Töödeldud sojast valmistatud toidud

See võib olla vastuolus kõigega, mida oled siiani soja kohta kuulnud, kuid vastupidiselt Su senistele teadmistele ei tule töödeldud soja tarbimine kasuks ei Sulle ega ka Sinu jõupingutustele kaalu langetada.

Juba aastaid on sojatooteid nimetatud „tervislikeks“, eriti kuna need võimaldavad taime- ja toortoitlastel saada oma vastavatesse menüüdesse organismi jaoks hädavajalikku valku. Paraku on see vaid poolik tõde.

Töödeldud sojatooteid, mis moodustavad poelettidel leiduvatest enamiku, on töödeldud suhkru, naatriumglutamaadi (MSG) ja paljude teiste lõhna- ja maitsetugevdajatega, kuna looduslikud sojaoad ei oleks inimeste maitsele vastuvõetavad.

Töödeldud sojatoodete seas on tavaliselt sojapiim, sojajuust, tofu, sojapähklid ja taimetoitlaste kotletid. Miks siis tuleks töödeldud sojast valmistatud tooteid vältida? Sest soja töötlemise meetod muudab selle toiduaine kaalulangetamise ja hea tervise seisukohast ebasõbralikuks.

Vaatamata soja laialdasele müügiedule, on sojaoa taime kirje kantud USA Toidu- ja Ravimiameti (Food and Drug Administration, FDA) mürgiste taimede andmebaasi rohkem kui kahesajal korral, peamiselt töödeldud sojatoodete tarbimisega seotud terviseprobleemide tõttu, mis hõlmavad kilpnäärme probleeme, aminohappe puudust, kasvupeetust ja peamiste mineraalide imendumishäireid.

Ebatervislikke õlisid sisaldavad toidud

Kunagi arvati, või vähemasti reklaamiti, et teatud õlid on tervislikumad kui teised. Isegi praegu on selles nimekirjas taime-, rapsi-, soja- ja päevalilleõlid, kui nimetada vaid mõned.

Paljudest ebatervislikest õlidest on valmistatud ka nn südamesõbralikke võideid, kuid fakt on see, et neil on palju ebasoodsaid kõrvalmõjusid, s.h võivad need tekitada:

  • astmat
  • südamehaigusi
  • maksa toksikoosi
  • rasvumist
  • kiirenenud vananemist
  • autoimmuunsushaigusi

Ebatervislikke õlisid soovitatakse vältida, kuna need soodustavad rasvumist ning on seega kaalulanguse seisukohast kahjulikud. Ent siia lisandub ka asjaolu, et nende õlide tarbimine võib lisaks rasvumisele soodustada ka teisi eluiga lühendavaid terviseprobleeme.

Samamoodi nagu töödeldud soja sisaldavad toidud, kujutab rapsiõli iseenesest tervisele minimaalset ohtu, ent meetod, kuidas rapsiõli saadakse, kahjustab olulisi rasvhappeid, näiteks kõiki tähtsaid oomega-3 rasvhappeid, muutes need transrasvadeks, mis kujutavad endast tervisele hulgaliselt riske, s.h rasvumist ja insuliiniresistentsust.

Sama kehtib tegelikult enamiku ebatervislike õlide kohta. Õlisid hüdrogeenitakse pikema säilivusaja nimel, kuid ei töödelda inimeste pikema eluea tarbeks. Ebatervislikke õlisid (seega ka transrasvasid) sisaldavate toitude hulka kuuluvad koogid, friikartulid, küpisised ja sõõrikud – kõiki neid toite tuleks väiksemat kehakaalu ja pikemat eluiga silmas pidades vältida.

Need õlid osutavad kahekordse karuteene nii tervisele kui ka eluea pikkusele, sest kergitavad organismis halva (LDL) kolesterooli taset ja alandavad hea (HDL) kolesterooli taset, mis juhul, kui menüü sisaldab liiga palju ebatervislikke õlisid sisaldavaid toite, suurendab südamehaigustesse haigestumise riski.

Loe kaupluses toiduainete etikette ja vaata, kas Sinu poolt valitud toidud sisaldavad koostisosi, mida tuleks vältida. Kui sisaldavad ning Sa muretsed oma kehakaalu ja eluea pikkuse pärast, peaksid nende söömise lõpetama.

Allikas: http://itsallaboutwomen.com

loe ja kommenteeri