Suve parimaks grillmeistriks! 26 Jun

Keskkonnasõbralik grillimine on imelihtne - selleks vali palju rohelist ning jäta ühekordne grill ostmata.

1. Palju rohelist ja vähem liha

Kui soovid olla keskkonnateadlik grillmeister, peaksid mõtlema, mida grillile paned. Eelista rohelist, sest see on sageli kõige keskkonnasõbralikum valik. Lisaks on suvel Eestis just aedviljade osas lai valik, eriti ökotoodete osas. Kui valid liha, siis eelista ökoloogilist, või nende loomade liha, mis on looduses vabalt ringi liikunud ja toitunud.

2. Süüta grill õigesti

Eelista süütamisel tavalisi tikke. Etanoolil põhinev süütevedelik mõjutab keskkonda vähem kui parafiinil valmistatud tavaline süütevedelik. Viimane on valmistatud naftasaadustest ning kui parafiin põleb, moodustub süsinikdioksiid. Parafiin on mürgine, kui see satub loodusesse või lastele suhu.

3. Kasuta FSC-märgistusega grillsüsi

FSC on keskkonnamärgistus, mis näitab, et metsa on keskkonnasäästlikult hooldatud. Kui võimalik, eelista sütt, mida on toodetud sulle geograafiliselt lähedases paigas, sest nii on ka toote transportimisele  vähem heitgaase kulunud.

4. Valmista ise grillõli

Valmis grillõli sisaldab sageli palmiõli, mis põhjustab tootmise käigus suuri probleeme nii inimestele kui ka loodusele. Keskkonnasõbralikuma õli saad ise valmistada, segades kokku ökoloogilise rapsiõli (lähedal toodetud), veidi soja ning peotäie ürte. Või näiteks ökoloogiline oliiviõli, sidrun ning värske basiilik.

5. Taaskasuta

Kui kasutad grillimisel alumiiniumfooliumi, ära unusta seda taaskasutatavate metallpakendite hulka viskamast. Ühekordne grill sisaldab parafiini, kuid suurema keskkonnakahju tekitab  alumiiniumalus, mille valmistamiseks on kasutatud palju energiat ning naftat. Kui ühekordset grilli siiski kasutad, siis ära unusta metallalust taaskasutusse panna.

Allikas: http://www.naturskyddsforeningen.se

loe ja kommenteeri