Tomatid hoiavad sind tervena 12 Okt

Foto: Suat Eman / FreeDigitalPhotos.net

Foto: Suat Eman / FreeDigitalPhotos.net

Lõuna-Ameerikast pärit tomat, mis on tegelikult mari, kuid mida me kutsume aedviljaks, oli esimesena kasutuses inkade juures ning seda kasvatati juba 700 aastat e kr ka Mehhikos. Euroopasse jõudis tomat alles 18. sajandi lõpus ning siis arvasid paljud, et see on mürgine. Lisaks peeti tomatit afrodisiaakumiks ning kutsuti Pomme d’amour ehk armastuseõun.

Tomatid sisaldavad palju lükopeeni, mida leidub vereplasmas ning suure lükopeenisisalduse tõttu on ka värvus punane. Lükopeenisisaldus suureneb tomati soojana töötlemisel, näiteks toores tomatis on lükopeenisisaldus 3025, keedetud tomatis 4400, tomatimahlas purgis 9318 µg lükopeeni 100g kohta. Enim toitaineid leidub tomati koores, seepärast on näiteks koortega valmistatud tomatipüree kasulikum kui kooritud tomatitest tehtud püree. Soovitavam on kasutada tumedamaid tomateid, sest neis on rohkem lükopeeni ning ka maitse on parem.

Lükopeen koos betakaroteeniga on antioksüdant, vähendades paljude haiguste riski nagu näiteks südame-ja veresoonkonna haigused, luuhõredus, teatud vähivormid ning diabeet. Tomateid on ka kollast värvi, mis sobivad ka allergikutele, kes ei talu tomatis leiduvat looduslikku punast värvainet.

Maitse tuleb kõige paremini esile, kui tomat korjata küpsena varre küljest. Poes müüdavad tomatid korjatakse aga ära rohelisena ning järelküpsevad etüleenis, seetõttu on nende värv heledam ning maitse vähem intensiivne. Kuigi tomatis on palju lükopeeni, on seal ka palju teisi kasulikke toitaineid.

Uuringud on näidanud, et need ained aitavad kaasa parema tervise saavutamisele. Näiteks loomadel tehtud testid on näidanud, et tervetest tomatitest valmistatud tooted kaitsevad paremini eesnäärmevähi vastu kui ainult lükopeeni sisaldavad toidulisandid.

Tomati kasulikud omadused:

1. Vähekaloriline tervisepomm
Tomatis on ca 20 kalorit, kuid sisaldab palju kasulikke aineid nagu lükopeen, beetakroteen, E-vitamiin ja C-vitamiin.
2. Kaitseb nahka
Tomatite intensiivne punane värv tuleb pigmendist lükopeen, mis on efektiivne antioksüdant ning kaitseb tomatimarja päikese kahjulike UV-kiirte eest ning uuringud on näidanud, et kui inimese veres leidub suures koguses lükopeeni, kaitseb see ka meie nahka tugeva päikesekiirguse eest.
3. Ennetab vähi teket
Lükopeenil on vähki, eriti eesnäärmevähki ennetavad omadused, ning lisaks mõjub vähirakke pidurdavalt.
NB! Tomatite lehed on mürgised ning neid ei tohiks süüa. Tomatiallergia on üks levinumaid toiduallergiaid.

Nõuanded

  • Lükopeen on rasvas lahustuv, seepärast suudab keha omastada seda paremini koos rasvaga, näiteks tomateid koos oliivõliga süües.
  • Tomatikaste ning ketšup sisaldavad sama palju lükopeeni kui värsked tomatid, kuna pigment talub hästi kuumust.
  • Osta soovitavalt tumepunaseid tomateid ning soovitavalt ökoloogilisi, mis sisaldavad vähem mürke.
  • Tomatid on külma vastu tundlikud, seepärast säilita neid toatemperatuuril.
  • Kui soovid küpsemist kiirendada, aseta tomatid koos banaaniga paberkotti.

Allikas: Alltommat.se

loe ja kommenteeri