Vaheta mahl marjade ja puuviljade vastu 09 Sep

Hiljutine suur uurimus keskendus puuviljade ja diabeedi omavahelise seose selgitamisele. Uuringu tulemus näitas, et mahla joomine suurendab diabeedi riski, kuid puuviljade ja marjade söömine hoopis vähendab seda.

Uurimuse käigus töödeldi läbi 187 382 osalejaga uuringute tulemused. Uuringutele tehti järelkontrolle 24 aasta jooksul. Tulemused näitasid, et need, kes sõid puuvilju ja marju, vähendasid 2. tüübi diabeeti haigestumise riski. Osalejad, kes sõid vähemalt 2 portsjonit puuvilja ja marju päevas, eriti mustikaid, viinamarju ja õunu, vähendasid 2. tüübi diabeeti haigestumise riski tervelt 23 protsenti.
 
Ühtlasi märkasid teadlased, et puuviljamahl mõjub tervisele negatiivselt. Need, kes jõid päevas 1-2 portsjonit mahla, suurendasid 2. tüübi diabeeti haigestumise riski 21 protsenti. Asendades puuviljamahla mustikatega, vähenes 2. tüübi diabeedi risk 33 protsenti ning viinamarjadega asendamise korral 19 protsenti. Õunad ja pirnid vähendasid riski 13 protsenti. Vahetades 3 portsjonit mahla nädalas puuviljade või marjade vastu, vähenes risk aga 7 protsenti.
 
Puuviljade ja marjade glükeemiline indeks ei mõjutanud 2. tüübi diabeeti haigestumist. Põhjus, miks mahl suurendab 2. tüübi diabeedi riski, seisneb kiudainetes, mida puuviljad ja marjad sisaldavad. Kiudainete kadudes suureneb puuviljasuhkru kontsentratsioon. Paljud kasulikud ained asuvad just koores ning lähevad mahlas kadum.
 
Teadlased usuvad, et puuviljades ja marjades leiduvad antotsüaniinid on eriti tervislikud ained, mis vähendavad muuhulgas infarktiriski. Paraku leidub neid aineid eelkõige koortes. 
 
Allikas: http://sund.nu
loe ja kommenteeri