Kontroll hormoonitaseme kõikumise üle 21 Mai

Kui hormoonid on tasakaalus, saad hõlpsalt lahti lisakilodest, tuju muutub paremaks ning energiat on rohkem. Tee endale selgeks, millised hormoonid sind aitavad ning millised tekitavad probleeme.

Hormoone on palju rohkem, kui vaid suguhormoonid östrogeen ning testosteroon. Hormoonid juhivad mitmeid meie organismi talitusi näljatundest, heaolust, stressitasemest kuni fertiilsuseni. Tihti teevad hormoonid omavahel koostööd, st ühe hormooni puudumine tõstab teise hormooni taset.

Nii puudus kui küllus mõjutavad tervist ning võivad põhjustada varajast vananemist. Hormoonitaset mõjutavad erinevad faktorid nagu toit, treeningharjumused ning keskkonnas leiduvad ained. Kui hormoonitase on tasakaalust väljas, võid tunda end halvasti ning võivad tekkida erinevad terviseprobleemid.

Peamisteks sümptomiteks on seletamatu kaalutõus, meeleolukõikumine ning igapäevaste asjade üle stressamine. Naisel võivad tekkida valulikud menstruatsioonid, suureneb magusaisu, esineb meeleolulangus, väsimus ning vähenenud seksiisu.

Vananedes väheneb enamike hormoonide tase loomulikult, näiteks östrogeeni hulga vähenemine on vananedes loomulik. Hormoonide tasakaalust väljaminekut võivad põhjustada haigused aga ka meie elustiil. Suurt osa mängib toitumine. Süües palju suhkrut ning kiireid süsivesikuid, on veresuhkru tase kogu aeg ebastabiilne, olles ühel hetkel väga madal ning järgmisel väga kõrge. See omakorda mõjutab hormooni insuliin taset.

Kuna hormoone mõjutab meie elustiil, on võimalik ise palju ära teha, et hormoonide tase oleks tasakaalus. Selleks väldi toitu, mis tekitab sinu kehas stressi, sest sisaldab liiga palju suhkrut ning kiireid süsivesikuid. Liikumine ja treening on väga hea, kuid seda tasemel, mis sulle lõbu pakub, sest vaid nii vabaneb kehas mõnutunnet tekitav hormoon endorfiin.

Vali kasulikke toitaineid sisaldavad toidud, ära tarbi liigselt alkoholi ning väldi õhtuti kohvi joomist, sest see tõstab insuliini taset. Maga piisavalt ning minimeeri stressi.

Lisaks elustiilile mõjutavad hormoone ka ümbruses leiduvad ained. Praegu ei ole teadlased täpselt suutnud määratleda, millised koguses ning millised ained täpselt. Teada on aga, et bisfenool A, teflon ja parabeenid, mõjuvad meie tervisele negatiivselt. Neid leidub kreemides, ilutoodetes, puhastusvahendites, konservipurkides, plasttoodetes ning pakendites. Või siis pritsitud puu- ja juurviljades. Kui soovid neid aineid vältida, eelista mahetooteid nii toidu kui kreemidena ning tarbi toitu, mida ei ole pakendatud konservpurkidesse ega plastpakenditesse.

Hormoonid ja nende mõju

Stressihormoon kortisool

Tase tõuseb stressi korral ning paneb keha rasva salvestama. Normaalse taseme saavutamiseks väldi pikaajalist stressi. Leia vahendid stressiga toimetulekuks või muuda oma elu nii, et stressi ei tekiks. Õpi ütlema "Ei". Tegele rahulike spordialadega nagu jooga, pilates või jaluta rahulikus keskkonnas. Enne uinumist proovi rahuneda, mediteeri või kuula rahustavat muusikat.

Unehormoon melatoniin

Unehormooni mõjutavad valgus ja pimedus. Väheneb kortisooli taseme suurenemise korral. Normaalse taseme saavutamiseks tee kodu õhtul pimedaks, pane lambid kustu, ära istu hilja õhtul arvuti taga. Alkohol ja suitsetamine vähendavad melatoniini taset. Jaluta päevavalguses, söö kalkuniliha, banaani ja muna - need aitavad suurendada melatoniini taset.

Naissuguhormoon östrogeen

Suguhormoon, mis reguleerib menstruatsiooni, testosteroon stimuleerib kasvu. Normaalse taseme saavutamiseks treeni, kuid mitte liiga tugevalt, sest siis väheneb selle hormooni mõju. Tarbi kolesterooli, sest see on suguhormoonide üks nurgakivisid. Hormooni tootmist suurendavad valgu ning küllastunud rasvhapete tarbimine. Sama kehtib puuviljade ning köögiviljade kohta.

Heaoluhormoon oksütotsiin

Tase tõuseb füüsilise läheduse korral, muutes sind rahulikuks. Normaalse taseme saavutamiseks naudi kehakontakti ning seksi. Kui tunned end kurvana ning arvad, et põhjuseks võib olla läheduse puudumine, mine massaaži.

Suhkruhormoon insuliin

Pidev kõrge veresuhkru tase paneb keha rohkem insuliini tootma, mis viib omakorda kõrge vererõhu ning kaalutõusuni.

Normaalse taseme hoidmiseks väldi maiustusi, kooke, valgest jahust tooteid ning karastusjooke. Söö köögivilja ning täisteratooteid kiudainetega, mis aitavad stabiliseerida veresuhkru taset. Söö regulaarselt ja tihti palju rasvast kala ning omega-3 rasvhappeid, mereande, rapsiõli, linaseemneid

Allikas: http://expressen.se

loe ja kommenteeri