Kalorite lugemise plussid ja miinused 27 Nov

Kuna me kõik oleme Kaaluabi liikmed, siis usun, et enamik meist täidavad regulaarselt toidupäevikut ning panevad kõik päeva jooksul söödud kilokalorid ilusti kirja. Me teame täpselt, mitu kalorit me süüa võime ning milline kaloraaž tagab kaalulanguse. Me oleme kalorite ülesmärkimisega juba nii ära harjunud, et teistmoodi nagu ei oskagi. Tahan täna natuke selle üle arutleda, millised on selle tegevuse head küljed ning mis võib pikemas perspektiivis meie elukvaliteedile hoopis halvasti mõjuda.

Plussid

1. Sa oled teadlik erinevate toiduainete kalorsusest ning teed paremaid valikuid. Näiteks sööd sa rohkem köögivilju, sest nendes on vähe kaloreid, kuid palju kiudaineid, mis täidavad hästi kõhtu. Mõnikord jätad ehk koogitüki või šokolaaditahvli söömata ja valid selle asemel hoopis maguse ja mahlase puuvilja.

2. Kalorite lugemine hoiab sind järje peal. Kui tänapäeval on probleemiks see, et inimesed söövad arutult liiga palju, siis sinu puhul see enam ei kehti! Sa tead täpselt, mis ja kui palju su suhu satub. Ka kõik need toidukordade vahelised näksimised on Kaaluabis must valgelt kirjas, mis muidu jääksid kindlasti kahe silma vahele.

3. Kaalujälgimine on lihtsam. Kuna kaalulangus tekib ainult siis, kui päevane energiabilanss on miinuses, siis aitab kalorite ülesmärkimine kiiremini kaalust alla võtta. Vähemalt minu puhul on küll nii, et ilma toidupäeviku pidamiseta ei võta ma grammigi alla.

4. Kalorite lugemine motiveerib rohkem trenni tegema. Kui ikka näha, et suurema aktiivsuse astme juures võib ka rohkem süüa, annab see treenimisek tihtipeale viimase olulise tõuke. Kuigi ma ei poolda ainult kalorite põletamise pärast trennitegemist, ei saa salata, et numbrite nägemine on mõnikord heaks motivaatoriks.

Miinused

1. Kalorite lugemine võib kiiresti muutuda kinnisideeks. Sa mõtled ainult numbrites ega suuda mõnikord lihtsalt vabalt võtta ning oma toitu nautida. Iga kalorinormi ületamine tekitab sinus süütunnet ning sa oled endas pettunud. Lisaks sellele ei kuula sa enam oma keha, kui see annab olulisi signaale – me kipume unustama, et inimese organism ei tööta päris nii nagu Kaaluabi kalkulaator.

2. Kaalulangetamine saab olulisemaks kui tervis. Sa väldid kõrge kalorsusega toite nagu avokaado, pähklid või rasvane kala, isegi kui need on sinu tervisele head. Samas valid madala kalorsusega ebatervislikke toite või jooke nagu dieetkoola, sest selles pole ju ühtegi kalorit. See ei pruugi kehtida küll igaühe puhul, aga Kaaluabi blogisid lugedes ja nendest järeldusi tehes on selline tendents olemas küll.

3. Kalorite lugemine ei ole sotsiaalne. Sa plaanid olulisi sündmusi juba pikalt ette ning jätad näiteks osa kaloreid õhtuks alles. Halvimal juhul väldid sa pidusid ja ühiseid söömisi üleüldse, sest sa ei tea, palju ühes või teises võõras toidus kaloreid on.

See kõik on vaid minu subjektiivne arvamus, kuid usun, et igaüks tunneb ennast mõnes punktis ära. Minu soovitus on siinkohal järgmine: loe kaloreid, aga võta seda mõistusega! Mina teen näiteks nii, et sügisest kuni kevadeni pean toidupäevikut, aga suvel võtan vähemalt kolm kuud nii-öelda puhukust, tavaliselt rohkemgi. Sel ajal üritan lihtsalt tunde järgi oma koguseid kontrollida ning ennast mitte üleliia hulluks ajada, kui mõnel päeval saab liiga palju söödud. Liikuda soovitan muidugi aastaringselt, sest see hoiab ka kaalutõusu ära!

Heidi kirjutab Kaaluabis tervislikust toitumisest ja sportlikust eluviisist. Kui soovid tema kohta rohkem teada, külasta tema blogi aadressil http://heidi.tarkpea.ee

loe ja kommenteeri