Tervislikud valikud poes käies 29 Jaan

Tervislik toitumine algab paremate valikute tegemisest: karastusjoogi asemel vesi, saia asemel täisteraleib ja šokolaaditahvli asemel turgutav puuvili. Kuna toit ei teki meie lauale iseenesest, on minu meelest õigel poodlemisel tervisliku eluviisi tekkimisel mängida väga suur roll. Kuidas vältida ebatervislike toodete ostmist? Kuidas teha sisseoste nii, et toidukorv oleks võimalikult mitmekesine, aga mitte liiga kallis? Jagan teiega oma nippe.

 

1. Koosta enne poeskäiku nädala menüü.
 
Kui paned kõik vajamineva kirja ja võtad nimekirja poodi kaasa, ostadki suurema tõenäosusega ainult neid tooteid, mitte ei pane toidukorvi iga ettejuhtuvat ahvatlust. Suureks eeliseks on ka see, et mitte midagi ei lähe nädala sees raisku.
 
2. Ole paindlik.
 
Kuigi ma üritan alati nimekirjaga poodi minna, teen sooduspakkumiste ajal spontaanselt muudatusi. Näiteks kui mul oli plaanis osta brokolit, aga hoopis lillkapsas on parasjagu odavam, siis ostan viimase. Nii säästan raha, aga tervislikkuse osas järeleandmisi ei tee.
 
3. Söö enne poeskäiku väike eine.
 
Kui lähed tühja kõhuga poodi, tunduvad ebatervislikud tooted palju ahvatlevamad. Küpsiste, kommide ja krõpsude toidukorvi sattumise vältimiseks söö kindlasti midagi poekülastusele eelnevalt. 
 
4. Alusta köögi- ja puuviljade valimisega.
 
Mina üritan poodi minnes alati kõige esimesena otsida üles leti, kus paikneb värske kraam, et oma käru köögi- ja puuviljadest poolenisti täis laduda. Kui jätan selle kõige viimaseks, olen ostlemisest juba nii tüdinenud, et võtan ainult paar ettejuhtuvat asja ning üritan kiiresti lahkuda.
 
5. Vaata ka külmutatud toodete letti.
 
Köögiviljad, marjad ja kala on tihtipeale külmutatuna palju odavamad. Need ei lähe ka nii ruttu halvaks, mistõttu on võimalik neid pikaks ajaks ette osta.
 
6. Kui võimalik, käi poes nädala sees või hommikul vara.
 
Minu meelest on kõige parem käia poes siis, kui on liikvel vähe rahvast. Nii ma saan rahulikult kõike vaadata ja oma nimekirjale keskenduda.
 
7. Jälgi hästi säilivate kaupade sooduspakkumisi.
 
Kui sinu lemmiktootel on parasjagu soodushind, siis kasuta võimalust. Näiteks mina söön palju mandleid ja iga kord, kui need on odavmüügis, ostan mitukümmend mandlipakki korraga.
 
8. Ära mine hulluks!
 
Kuigi mingi toode võib olla odavam, ei tähenda see kohe seda, et pead seda ostma. Mõtle iga ostu puhul ette, kas sul on seda ikka vaja. Minu puhul aitab see alati ja tavaliselt saan aru, et kõike ei pea lihtsalt ostmise pärast ostma. Vastasel juhul riskin sellega, et toit läheb halvaks, sest ma ei jõua nii palju süüa.
 
Heidi kirjutab Kaaluabis tervislikust toitumisest ja sportlikust eluviisist. Kui soovid tema kohta rohkem teada, külasta tema blogi aadressil http://heidi.tarkpea.ee.
loe ja kommenteeri