Mis põhjustab laste rasvumist? 10 Mai

Ülekaalulised või rasvunud lapsed kannatavad suurenenud riski käes haigestuda samasugustesse tõsistesse haigustesse nagu täiskasvanud. Kui seda tendentsi ei peatata, võib tekkida generatsioon, kelle eluiga on lühem, kui nende vanematel.

Laste rasvumise puhul on oht, et see jätkub ka täiskasvanuna ning tekivad kroonilised haigused. Lisaks põhjustab see lastele ebavajalikke kannatusi nagu koolikiusamine ning madal enesehinnang.

Uuringud on näidanud, et 80 protsenti lastest, kes 7-aastaselt on ülekaalulised, on seda ka murdeeas. Murdeeas on ülekaalust vabanemine aga väga raske. Ja see, kes on ülekaaluline murdeeas, on väga suure tõenäosusega seda ka täiskasvanuna.

Rootsi Karolinska ülikooli haigla pediaatriaprofessor Claude Marcus näeb sageli lapsi, kellel võib märgata metaboolset sündroomi ehk kõrget vererõhku, vererasvahäireid või insuliiniresistentsust. See põhjustab aga varast surma südame-veresoonkonna haigustesse. Ta on näinud ka 7-aastaseid, kel on veresoonte lupjumise eelstaadium, ning teismelisi, kel on diagnoositud südamelihaste suurenemine. Paljudel rasvunud lastel esineb ka hormoonihäireid, mis võib tüdrukutel põhjustada enneaegset menstruatsiooni ning poistel rinnanäärmete kasvu.

Viimasel ajal on rasvunud laste arv suurenenud. Selle põhjuseks on energiatasakaalu muutus, kuid laste rasvumise põhjused on üldiselt väga kompleksed ja keerulised.

Oluline uurimisvaldkond on ema raseduseelse ning rasedusaegse kehakaalu mõju lapse rasvumisele. Teadlased arvavad, et looteperiood mängib suurt rolli hilisemas rasvumises. Samuti on seos lapse sünnikaalu, mis näitab loote toitumust, ning hiljem tekkiva rasvumise vahel. Ema kehakaal tundub siin mõju avaldavat, sest lapse sünnikaal on mõjutatud ema rasedusaegsest kaalutõusust.

On teada, et rasedusaegne suur kaalutõus suurendab komplikatsioonide riski, kuid nüüd soovitatakse ülekaalulistel naistel enne rasestumist kaalust alla võtta, sest tervislik kehakaal juba enne rasedust mõjub positiivselt nii naise kui ka vastsündinud lapse tervisele.

Allikas: http://forskning.se

loe ja kommenteeri