Toitumine vähendab sünnitusjärgset kaalu 12 Dets

Sünnitamise järel vaevlevad paljud naised ülekilode käes, mis kuidagi kehalt kaduda ei taha. Imetamine ning liikumine aitavad, kuid liigsetest kilodest vabanemiseks on eelkõige vaja muuta oma toitumist. Sellise tõdemuseni jõuti Rootsis, Sahlgrenska Akademias tehtud uurimuse käigus.

Raseduse käigus võtavad paljud naised kaalus juurde. Paljude jaoks päädib see mõne üksiku kiloga, mis kehalt kiiresti kaovad, kuid umbes iga viienda naise jaoks tähendab rasedus suurt kaalutõusu, mille tagajärjed ei kao ka pärast lapse sündi.

Kõrge KMI suurendab komplikatsioonide ning haiguste riski - seda nii raseduse ajal kui ka pärast sünnitust. Eriti kehtib see nende naiste kohta, kelle kehakaal on juba enne rasedust ebatervisliku piiri ületanud. Göteborgi ülikooli teadlased uurisid 68 ülekaalulist ja rasvunud naist ning koostasid neile personaalse toitumiskava, mis aitas neil 12 nädalaga võtta alla keskmiselt 10% oma kehakaalust. Hiljem uuringus osalenuid  analüüsides selgus, et langetatud kilod polnud ka aasta pärast dieediga alustamist tagasi tulnud.

Naised said individuaalseid nõuanded ning tuge, et vähendada järk-järgult magusa, snäkside ning karastusjookide tarbimist. Lisaks soovitati neil pool taldrikust täita köögiviljade ja aedviljadega, vähendada toiduportsjonite suurust ning kaaluda end reguleerselt, teatas teadlane Fredrik Bertz, kes uurimust juhatas.

Tulemus oli oodatust parem, kaalulangus oli märkimisväärne ning positiivne oli ka see, et kaotatud kilosi ei võetud kohe tagasi, kuigi tavaliselt võtavad inimesed esimesel aastal poole kaotatust tagasi. Uuringus koguti andmeid ka igapäevase kaloritarbimise, energiakulutuse ning rasva-lihaste suhte osas kehas.

Rinnaga toitmine on hea kahel põhjusel: see on lapsele kõige parem toit ning aitab emal kaalust alla võtta. Bertzi arvates ei ole imetamine siiski piisav, et saavutada suurem kaalulangus ülekaaluliste ning rasvunud naiste hulgas, kes seda vajaksid.

Siiani on vähe uuritud, mis on ülekaaluliste ning rasvunud naiste jaoks sünnitamisjärgselt kõige parem meetod kaalulangetamiseks - kas selleks on toitumise muutmine, treening või nende kombinatsioon. Samuti puuduvad uuringud selle kohta, mis tagab pikaajalise kaalulanguse. Antud uurimus kinnitab varasemaid väiteid, mille kohaselt pole kaalulangust võimalik saavutada üksnes treeninguga.

Uuring toimus kahes faasis: esiteks 12 nädalat kestev jälgimine, seejärel 9 kuud, mil naised pidid omal käel hakkama saama. Naised jaotati suvaliselt nelja gruppi. Esimene grupp sai personaalsed toitumissoovitused, millele lisandus kord nädalas kaalumine, et toidukoguseid reguleerida. Eesmärk oli saavutada 0,5 kg kaalulangust nädalas. Teine grupp sai individuaalsed treeningjuhised ning pulsikella, et reguleerida kergemate treeningute  intensiivsust. Kolmas grupp sai nii toitumise kui ka treeningu valdkonnas nõuandeid ning neljandas grupis olnud naised ei saanud üleüldse mingisugust nõustamist.

Allikas: http://forskning.se

loe ja kommenteeri