Kiviaja dieet ehk meie esivanemate tervislik söögilaud 15 Apr

Foto: Suat Eman / FreeDigitalPhotos.netKes minevikku ei mäleta, see elab tulevikuta. Tundub, et see kehtib ka meie toitumise kohta. Kui me ei tea ega arvesta oma esivanemate toiduga, siis muutub meie tervis üha halvemaks. Kiviaja inimesed tarbisid põhiliselt metsloomaliha, kala, juurvilju, pähkleid, marju ja puuvilju. Nad ei söönud ei teravilja ega piimatooteid ning suhkur ja sool olid nende jaoks samuti tundmatud.

Arvamused

Roosike Memee
Kuskilt netist leidsin sellise info, et söödi 1/3 taimset ja 2/3 loomset kraami. See on selline suhteliselt juhuslik info muidugi... Kuid ka kommenteeritavas artiklis on öeldud, et liha oli põhiline. Ausõna, ma ei tunneks ennast sugugi hästi, kui ma sellises koguses liha peaksin sööma. Sellega peab loomulikult nõustuma, et keha toimimine on meil ilmselt päris suures osas väga vanadel aegadel paika pandud. Aga küllap pole ka need mõni tuhat aastat põlluharijatena-karjakasvatajatena (vili, piim) inimkeha päris muutmata jätnud. Rääkida tervislikust või tasakaalus toitumisest kiviaja puhul on minu arust ikkagi natuke kummaline. Söödi seda, mida oli süüa, mitte ei timmitud kuskil kaaluabis mingit sektordiagrammi. Ja kui see va jaht ikka väga pikalt ei õnnestunud, siis tuli ikka ära surra ka, kui mitte otseselt nälja, siis mõne toitainete, vitamiinide vms puudusest põhjustatud häda tõttu. Ei maksa minevikku idealiseerida, kuigi inimesed seda nagunii teevad. Ikka on tunne, et kusagil ammuses ajas oli siis see kuldaeg ja edaspidi on kõik ainult alla käinud. Vahel tuleks siiski ka tõele näkku vaadata: vähemalt Läänemaailmas elavad inimesed praegu paremini kui eales varem ja see puudutab ka toitumist. Surra 55-aastaselt õgardlusest põhjustatud haigustesse (mis on enamasti siiski rohkem või vähem inimese enda vaba valik) on ikka märksa väiksem probleem kui surra juba lapseeas või 25-aastaselt, sest organism on alatoitumusest nõrgestatud.
RainV
Ega need eelajaloolised inimesed (tänapäeva mõttes) eriti tervislikud muidugi ei olnud, kuid nemad pärandasid meile selle keha, mida me nüüd totaalselt väärkasutame (eelkõige vale kütust ja kasutusreziimi silmas pidades). Liha muide sõid kõiviaja inimesed siiski suhteliselt harva - jaht ei õnnestunud mitte igal nädalal... Ikka puu- ja köögiviljad, see on see õige ja ainuke tervislik, kõik muu on lisandid.
Roosike Memee
Ma ei mõista, kust tuleb see pidev jutt esivanemate tervislikest eluviisidest. Antropoloogide sõnul oli inimeste keskmine eluiga kiviajal, nagu ma netist otsides leidsin, kuskil alla 30 aasta. Loomulikult ei pidanud nad infarkti pärast muretsema, seda ei pea ka praegu tegema alla 30-aastased inimesed muidu kui ainult erandjuhul. Kiviaegne ja praegusaegne inimene ei ole selliste parameetrite poolest lihtsalt võrreldavad. Inimene on loomult segatoiduline, kuidas sai see talle tervislikult mõjuda, kui ta terve pika talve pidi peaaegu et ainult lihast toituma? Hoidiseid ju kiviajal ei tehtud, eksole. Muidugi ei surdud sel ajal ilmselt nii sageli nagu praegu vale toitumise tõttu (või kui surdi, siis alatoitumise tõttu), aga selle põhjus on ka selles, et valest toitumisest põhjustatud hädad ei algagi tõeliselt enne keskiga - iga, milleni toona jõuti väga harva. Surdi see-eest kõigesse muusse, mille tõttu tänapäeval enam ei surda. Kadestamisväärset pole seal midagi ja jäljendada me 10 000 aasta taguseid eluviise nagunii ei saa. Mis ei tähenda muidugi seda, et võimaluse korral ei võiks oma toidulauda ulukiliha ja marjadega rikastada :)
Arvamuse avaldamiseks pead sisse logima!